Blog Jo Cortenraedt

Kritiek op besluit Gulpener Bierbrouwerij beetje dubbel

tekst Jo Cortenraedt

Nu wordt bier niet van druiven gemaakt, anders zouden we kunnen concluderen dat de druiven zuur waren deze week na de bekendmaking dat Gulpener Bierbrouwerij wordt overgenomen door Grolsch.

In de reacties op social media, ook op de ingetogen berichtgeving van Chapeau, zijn niet alleen heel wat teleurgestelde reacties te lezen, maar ook ronduit verwijtende commentaren. Een soort van hoogverraad zou volgens sommigen gepleegd zijn door de familie Rutten, die ruim twee eeuwen lang deze brouwerij in het hart van het Zuid-Limburgse heuvelland heeft bestierd.

Dat is nogal eenzijdig en ook wel enigszins dubbel. Natuurlijk, ik had ook gehoopt dat Gulpener zelfstandig had kunnen doorgaan de komende decennia. Bier van eigen bodem, en dan ook nog op de meest duurzame wijze gebrouwen, daar geef je graag de voorkeur aan boven anoniem bier van grote firma’s, waarvan je niet weet waar het eigenlijk gemaakt wordt.

Maar daar zit misschien ook wel de crux. We hebben onze mond vol over streekproducten waar we trots op zijn. Maar als het ietsje meer moeite kost om ze te halen of als ze een paar dubbeltjes duurder zijn, dan laten velen hun principes al gauw varen.

Als het ietsje meer moeite kost om ze te halen of als ze een paar dubbeltjes duurder zijn, dan laten velen hun principes al gauw varen

Als iedereen die nu zo z’n afkeur uitspreekt over deze deal in al die jaren trouw Gulpener was blijven kopen, dan was die verkoop misschien niet nodig geweest. Ik vergelijk het een beetje met het verdwijnen van de dorpsslager- en bakker. Oh jee, dat vindt ook iedereen heel erg. Maar een van de redenen waarom die slager of bakker dichtging, was omdat de massa alleen nog maar naar de ‘appie’ of de Aldi gaat om daar een ‘halfje bruin’  of een kiloknaller gehakt te kopen. Of sterker nog, om vanuit de luie stoel de boodschappen van achter het scherm te bestellen en thuis te laten bezorgen. Prima hoor, maar hoe je dan kunt kijken naar de kwaliteit, de versheid en dergelijke, is mij een raadsel. Ik vrees dat gemak hier de belangrijkste drijfveer is.

Gulpener maakt een aantal vakkundige, artisanale bieren en heeft daarmee een mooie positie verworven in heel Nederland. De eigenaarsfamilie ging het niet alleen om het geld, zij waren en zijn wel degelijk bevlogen als het gaat om duurzaamheid en biersoorten die gemaakt worden van biologische producten, zo veel mogelijk uit de regio. Daar hebben ze enorme inspanningen voor gedaan en zeker ook wel successen mee behaald.

Maar kennelijk is dat toch nog altijd een nichemarkt en wegen de extra kosten en inspanningen niet altijd op tegen de inkomsten die je ermee hoopt te vergaren. Sowieso hebben we te maken met een trend dat mensen minder alcohol en minder bier drinken, en een overheid dat ook ook nog ontmoedigt. En als het gaat om distributie, marketing en overheadkosten, dan zijn de grote spelers nu eenmaal in het voordeel.

Ik ben een van die ‘gekken’ die ondanks een drukke agenda nog de tijd neemt om naar specialisten te gaan voor de mooiste producten die Limburg te bieden heeft. Het beste brood, het lekkerste bier, de mooiste wijn, het biologische vlees, de onbespoten groenten enzovoorts. Maar kennelijk zijn er van die soort types niet genoeg om een toch behoorlijke brouwerij als Gulpener onafhankelijk te kunnen laten voortbestaan. Ligt dus ook een beetje aan ons.

Eigenlijk hebben we nu alleen nog Alfa in Schinnen en Lindeboom in Neer over, op wat microbrouwerijen na. Nog twee echte familiebedrijven. Ik hoop van ganser harte dat zij op een gezonde manier economisch overeind kunnen blijven. Dan moeten wij hun merken als Limburgers wel verkiezen boven die van de firma ‘Onbekend’ die de ene na de andere aanbieding op een kratje er tegenaan gooit. En trouwens, Gulpener wordt vooralsnog gewoon in het heuvelland gemaakt, volgens dezelfde receptuur, met dezelfde smaak.

Deel dit artikel:
Meer artikelen over:
Blog Jo Cortenraedt

Jo Cortenraedt

Hoofdredacteur, uitgever en allround journalist

Jo Cortenraedt is allround journalist met tientallen jaren ervaring in Nederland en daarbuiten. Hij werkte onder meer voor het ANP, het NOS-journaal en De Telegraaf. Hij startte in 1997 als hoofdredacteur en uitgever Chapeau Magazine, in hetzelfde jaar was hij betrokken bij de start van de regionale televisie in Limburg.

Voor beide media is hij nog steeds volop actief met verhalen, reportages, columns en beschouwingen. In de eerste fase van zijn carrière stonden vooral het actuele nieuws en politiek centraal. Tegenwoordig zijn dat eerder specialisaties zoals kunst- en cultuur, gastronomie, human interest en de kwaliteit van leven.

Zijn brede netwerk, van TEFAF tot André Rieu, draagt bij aan de positie van Chapeau in zowel Limburg, als ook in de rest van Nederland en in België.

Jo Cortenraedt 's topic(s):
Uitgelicht

Gerelateerd nieuws