Je huis hoeft niet groter, je moet er slimmer naar kijken
Wanneer een huis te klein voelt, is onze eerste gedachte vaak: we hebben meer ruimte nodig. Logisch. Maar is dat wel altijd zo?
Bij dit project in Vaals speelde precies die vraag. De bewoners wilden verbouwen en hadden honderd vragen. Kan dit? Hoe zou dát eruitzien? Moeten we misschien uitbouwen? En hoe krijgen we alles wat we willen passend.

En toen kwam er nog een twijfel: is ons huis niet te klein voor een interieurontwerpster?
Hun eigen conclusie achteraf vat het perfect samen: ook met een klein huis kun je een doordacht interieurontwerp laten maken.
Een kleine woning vraagt om grote ideeën
Ik denk dat we interieurontwerp nog te vaak koppelen aan grote huizen. Maar juist wanneer je minder vierkante meters hebt, wordt iedere keuze nóg belangrijker.
Hoe beweeg je door de ruimte? Kunnen we functies samenvoegen? Waar laat je je spullen?

De bewoners dachten na over een uitbouw, maar tijdens het ontwerpproces bleek dat die helemaal niet nodig was! Ook weer fijn voor de portemonnee. Natuurlijk kun je altijd extra vierkante meters aanbouwen, maar als de ruimte niet logisch wordt gebruikt, los je daarmee lang niet het echte probleem op.
Dat is precies waar een goed ontwerp begint: niet bij hoe groot een ruimte is, maar bij hoe je erin leeft.
Laat elementen meer dan één ding doen
In een compacte woning mag bijna niets zomaar ergens staan. Ieder element kan bijdragen aan een groot geheel. Kijk in deze woning bijvoorbeeld naar de houten lattenwand, die zowel warmte brengt als ruimtes verbindt. Daarnaast verbergt het een deur naar de trapkast die we hebben geplaatst.

De lange maatwerkkast bij de tv zorgt voor veel opbergruimte en een mooie afwerking van de haard. De keuken is met een vakkenkast aan de kopse kant ook meteen een mooi element voor het eetgedeelte.
Lange lijnen maken ruimte
Nog zo’n truc: laat je oog zo ver mogelijk door de woning reizen.
De visgraatvloer die doorloopt, materialen die terugkeren in meerdere elementen en zelfs het gebruik van wat grotere elementen zorgen juist voor een rustiger en ruimtelijker geheel. Liever één groot meubel dan drie losse meubels die hetzelfde proberen te doen.
Combineer functies, herhaal materialen, laat elementen samenwerken en kijk vooral naar het totaalplaatje.
Dus … is jouw huis te klein voor een interieurontwerp?
Wat mij betreft bestaat dat niet.
Sterker nog: ik denk dat hoe minder vierkante meters je hebt, hoe waardevoller het wordt om eerst goed na te denken voordat je gaat verbouwen. En dus moet je verder kijken dan het esthetische plaatje. De bril van de balans tussen mooi en functioneel.
Je hebt geen groter huis nodig, je hebt iemand nodig die laat zien wat er al die tijd al in zat.

















































