2025 een topjaar voor de wijnproducenten
Voor de nog steeds in aantal toenemende wijnbedrijven (nu rond de vijftig) in Nederlands-Limburg is het welslagen van de oogst van doorslaggevend belang. Dat geldt uiteraard ook voor Belgisch-Limburg en helemaal voor de streek Haspengouw.
Na een heel jaar hard werken, waarbij bedreigingen van ziektes, schadelijke insecten en schimmels zoveel mogelijk voorkomen dan wel bestreden moeten worden, is een geslaagde oogst de gehoopte beloning. Maar de dan heersende weersomstandigheden kunnen die oogst alsnog maken of breken.
Het is elk jaar weer verleidelijk om in een vroeg stadium met voorspellingen te komen, nog voordat de eerste druiven zijn binnengehaald. Zeker als er sprake is van buitengewoon gunstige weersomstandigheden zoals we deze dit jaar hebben mogen ervaren. Die druiven zijn inmiddels tot grote tevredenheid van de wijnproducenten in vrijwel ideale conditie overal binnengehaald en verwerkt. Wat een opluchting na 2024! Een beroerd jaar voor de Limburgse wijnbouw. 2025 laat een ongestoorde bloei in een mooi voorjaar zien en de mooie zomer zorgde voor een snelle accumulatie van de suikers in de vruchten, zodat deze vroeg geoogst konden worden. En dat is de laatste tien jaar heel sterk het geval. Voor wijnbouwer Peter Colemont op wijndomein Clos d’Opleeuw bijvoorbeeld was in vroegere jaren later in oktober het oogstmoment. Nu is dit naar voren geschoven tot in de eerste helft van september.

Een vroege oogst heeft als voordeel dat de najaarsbuien vermeden worden, maar de rijpheid van de druif wordt niet alleen bepaald door het (hoge) suikergehalte. Het vaste materiaal ‒ stelen, schillen en pitten ‒ kan dit tempo lang niet altijd bijhouden. Met als resultaat weliswaar voldoende alcohol maar nog onvoldoende rijpheid in dat vaste materiaal (tannines), dat zo belangrijk is voor de uiteindelijke structuur van de wijn.
Voor 2025 zijn de geluiden unaniem positief: ‘Heel goed en een gezonde hoeveelheid’, zegt Joyce Kékko-van Rennes van het iconische Wijnkasteel Genoelselderen (Tongeren) in alle bescheidenheid. Harry Vorselen van Wijngoed Thorn: ‘Gemiddelde hoeveelheid, maar in kwalitatief opzicht absoluut uitzonderlijk. De druiven zijn relatief klein gebleven met een forse concentratie als gevolg, terwijl de alcoholpercentages beheerst zijn gebleven. Een top-oogst van het kaliber 2018.’
Bij de familie Hulst (drie generaties wijnbouwers) van de Apostelhoeve is de stemming bijna euforisch. ‘Een prachtig voorjaar ging vlekkeloos over in een droomzomer en het oogsten van zeer rijpe, perfect gezonde druiven kon al aanvang september beginnen.’
De snelle rijping heeft Mathieu Hulst zelfs wat verrast, wat voor rassen als de pinot gris zal resulteren in zeer krachtige, alcoholrijke wijnen. Weer een les voor de volgende oogst.
Inmiddels is het duidelijk dat 2025 een heel goed wijnjaar, dan wel absoluut topjaar zal worden.
Ook in Bordeaux wordt er gesproken over een oogst van uitzonderlijk kwaliteit, vergelijkbaar met de topjaren 1985 en 2005. De oogst is hier al eind augustus begonnen, ongekend vroeg, het sap is buitengewoon intens van kleur, de tannines zijn zowel krachtig als zijdezacht en, heel belangrijk, de vroege rijpheid heeft niet geleid tot (te) hoge alcoholgehaltes. Zodoende is er sprake van een ideaal evenwicht, een uitzonderlijke aromatische rijkdom en een indrukwekkend ontwikkelingspotentieel.


















































