Delfstoffen in Limburg: Grind in Maasplassen tussen Roermond en Thorn
De Maasplassen vormen de zichtbare overblijfselen van de grindwinning in het gebied dat zich uitstrekt over Belgisch-en Nederlands-Limburg. De wateren hebben een gezamenlijke oppervlakte van meer dan 30 km² en zijn ontstaan bij de intensieve winning van grind in het gebied. Dat grind werd gevormd dankzij afzetting door de Maas. De voortdurende stroom water, vormde door de eeuwen heen de kleine ronde kiezelstenen.
Bouw
In de 19e eeuw begonnen bedrijven al met de grindwinning in de Maas, maar het was pas na de Tweede Wereldoorlog dat het tempo er echt in kwam. Het gedolven grind werd met name toegepast in de wegenbouw en bij de productie van beton. Door het grind op verschillende manieren te zeven, kon het voor tal van toepassingen in de bouw en industrie gebruikt worden. Na 1990 werd de grindwinning langzaam maar gestaag afgebouwd en op dit moment wordt nog maar op enkele plekken rondom de Maasplassen grind gewonnen. Toen de grindwinning stopte, bleven de gaten achter als littekens in het landschap. Maar er kwam snel een nieuwe bestemming voor de grote plassen. Er zijn nu stranden, natuurgebieden, jachthavens en campings. Het is een plek waar fanatieke watersporters en gezinnen op mooie dagen naartoe komen om op het strand te liggen of om te surfen, zeilen, duiken of zwemmen. Een prachtig voorbeeld van hoe je een oud industriegebied een nieuw leven kunt geven. Van zware industrie naar recreatie. Het vormt een van de grootste aaneengesloten watersportgebieden van Nederland.
Toeristen en watervogels
Leven met de onvoorspelbaarheid van het water: dat is waar Nederland goed in is. Ook rond de Maasplassen vinden we daarvan prachtige voorbeelden. Het resort Marina Oolderhuuske, bijgenaamd de Parel van de Maasplassen, ligt op een schiereiland tussen de Maas en de Maasplassen, naast een haventje. De drijvende villa’s rusten bij laag water op palen, maar als het water in de Maas stijgt, stijgen de woningen mee. Zo houden de bewoners, ook bij hoog water, droge voeten. De plassen hebben eveneens een uitgebreid aanbod aan flora en fauna. Watervogels strijken er graag neer om te overwinteren. De oevers van de Maasplassen zijn in trek bij veel soorten insecten. Met name libellensoorten
houden zich er graag op.
Horeca
The Beacon in Wessem is een drijvend restaurant met terras met de Maasplassen als schitterend uitzicht. Je kijkt er over het water en de boten in de haven van Comfortparc Wessem. Je kunt er genieten van
smaakvolle gerechten tijdens de lunch of het diner, lekker borrelen is ook mogelijk.
Waage Naak 38 Wessem (NL) – the-beacon.nl
Activiteit
Het Museum Thorn laat de aantrekkelijkheid van het witte stadje Thorn zien in de breedste zin van het woord. Aan de hand van kunsthistorische objecten, moderne multimediashows en een filmpresentatie wordt aandacht geschonken aan de geschiedenis van Thorn. Daarnaast worden er regelmatig wisselexposities georganiseerd.
Wijngaard 14 Thorn (NL) – museumthorn.com
Overnachten
B&B De Pastorie is gelegen in hartje Roermond, nabij de Christoffel kathedraal en de Maasplassen. Welke van de 7 kamers je dus ook kiest, je geniet er gegarandeerd van een adembenemend uitzicht. Door de centrale ligging is de bed and breakfast goed bereikbaar
met de auto of trein. Tevens chocolaterie en restaurant.
Grote Kerkstraat 29 Roermond (NL)- pastorieroermond.nl