Mode en Beauty|Travel

Mijnlamp 2015

In het kader van het Jaar van de Mijnen heeft ontwerper Louis Verbeek van SemperNovum een speciale lamp ontworpen, ‘Mijnlamp 2015’. 
‘Mijnlamp 2015’ is een unieke en innovatieve designlamp met een voet die bestaat uit de laatste Limburgse steenkool die in 1974 uit de Oranje Nassau 1 mijn naar boven is gehaald.
Van dit “zwarte goud” is een beperkte hoeveelheid ter beschikking gesteld door het Nederlands Mijnmuseum in Heerlen.
De lamp wordt tegen een betaalbare prijs op de markt gebracht zonder winstoogmerk, zodat deze voor iedereen die een band heeft met de mijnstreek en het mijnverleden bereikbaar is.
Een percentage van elke verkochte lamp gaat naar instellingen die het Limburgse mijnverleden ondersteunen en levend houden.

Ontwerp
De combinatie van steenkool en een lamp is heel toepasselijk.
Lampen zijn n.l. onlosmakelijk verbonden met de geschiedenis van de mijnen.
Mijnlampen
 ofwel Davy-lampen, werden vroeger gebruikt voor verlichting en tevens om mijngas te detecteren. Ze waren dus onmisbaar en letterlijk van levensbelang.
De lamp is qua vorm en functie dan ook geïnspireerd door deze mijnlampen.
De hoogte van de lamp is 60 cm (bovenkant kap) en de steenkool voet heeft een doorsnede van ca. 20 cm.

Design en Techniek
De moderne en energiezuinige LED-lichtbron zit in de steenkoolvoet.
De steenkool is dus symbolisch, net als vroeger, de energiebron van de lamp.
Via een glazen staaf wordt het licht naar boven geleid en daar verspreid waardoor de kap, met speciale folie, oplicht.
De lamp kan via touchbediening in- en uitgeschakeld worden

De steenkool voet
Helaas zijn er geen grote brokken Limburgse steenkool meer te vinden.
Er zijn alleen nog kleinere brokjes antraciet (voor de kenners: nootjes 4 – 5). 
Antraciet is de beste steenkoolsoort die er bestaat en is zo’n 300 miljoen jaar geleden (!) tijdens het Carboon tijdperk ontstaan onder zeer hoge druk en temperatuur. 
Bij nog hogere druk zou uiteindelijk grafiet en vervolgens diamant zijn ontstaan. Antraciet laat ook al een licht glinstering zien.

Voor het maken van de voet worden deze brokjes antraciet op duurzame wijze samengevoegd tot een grote blok. Vervolgens wordt aan deze blok gekapt (net als vroeger…) tot weer een authentiek lijkende grote brok steenkool overblijft.
Iedere steenkoolbrok, en dus iedere lamp, is daarmee uniek.

Beperkte, genummerde oplage
De lamp wordt in een beperkte en genummerde oplage met de hand gemaakt door voornamelijk Limburgse bedrijven, en geleverd met certificaat.
Het unieke nummer wordt geslagen in een messing label in de vorm van de vroegere mijnpenningen.
Iedere mijnwerker had n.l. een nummer dat geslagen was in een metalen penning. Voor het afdalen in de mijn werd deze penning afgegeven en bij het einde van de “sjicht” moest deze weer worden opgehaald. Zo kon men controleren of iedereen weer veilig boven was.

Een unieke, tastbare herinnering
Een bijzondere en unieke lamp dus met een verhaal.
Het verhaal van onze Limburgse mijngeschiedenis!

Meer infowww.mijnlamp2015.nl
Een prototype van de lamp is te bekijken van Berden Mode en Wonen in Heerlen

 

Deel dit artikel:
Meer artikelen over:
Mode en Beauty, Travel

Gerelateerd nieuws