Auto's|Urbains Auto's

Hoogdagen voor liefhebbers van newcomers en classic cars

tekst Urbain Vandormael

Van een denderende start in het nieuwe jaar gesproken. Van 10 tot 19 januari heeft in Brussels Expo de 101ste editie plaats van het Autosalon van Brussel, intussen omgedoopt tot de Brussels Motor Show. Van 16 tot 19 januari gaat in het MECC de 30ste editie van InterClassics Maastricht door, een van de toonaangevende oldtimerbeurzen in Europa.

Internationale autosalons zijn op hun retour. Wegens te duur voor de exposanten en te saai voor de bezoekers. De laatste volwaardige AUTO RAI in Amsterdam dateert van 2011. Maar zelfs die editie telde amper de helft bezoekers van het topjaar 1983. Toen zorgden 553.247 enthousiaste autofans voor een regelrechte bestorming van de RAI.

Brussels Motor Show

De geschiedenis van het Autosalon van Brussel gaat terug tot 1903. In de hoogdagen van de automobiel bezochten 750.000 kijkers en kopers het grootste publieksevenement van de Lage Landen. Tot op vandaag is het  Autosalon van Brussel het oudste en grootste van de wereld en trekt bezoekers vanuit half Europa. De organisatoren rekenen dit jaar op 300.000 kijk- en kooplustigen.

Brussel is traditioneel het eerste autosalon van het nieuwe kalenderjaar en geniet door zijn historiek internationale uitstraling. Samen zorgt dat ervoor dat Brussel elke keer opnieuw garant staat voor een groot aantal wereld- en Europese premières. Voor de editie 2025 zijn in totaal 65 automerken vertegenwoordigd waaronder een 15-tal Chinese constructeurs. Hun marktaandeel in Europa stelt voorlopig weinig voor maar ga ervan uit dat hierin snel verandering zal komen.

BYD & Co bereiden een invasie van de Europese markt voor met betaalbare en betrouwbare modellen die minstens de evenknie zijn van de nieuwkomers van de Europese merken.

Die laatste zijn veel te laat op de elektrische trein gesprongen en kijken daardoor nu aan tegen een technologische achterstand. De voorlopers van weleer zijn meelopers geworden en het ziet er niet naar uit dat daar snel verandering in zal komen. Weet dat driekwart van alle onderdelen van alle nieuwe auto’s van de Europese constructeurs made in China is!

Een aantal Europese merken – denk aan MG, Polestar, Smart en Volvo – is zelfs al voor 100 procent eigendom van een Chinese autogroep. In het geval van Mercedes-Benz bezitten drie Chinese constructeurs samen bijna 30 procent van de MB-aandelen. Wie had dat ooit durven denken?

Een bezoek aan de Brussels Motor Show loont de moeite omdat zowat alle grote merken present zijn. Als bezoeker kun je op één dag tijd en onder één dak kennismaken met de allernieuwste modellen en modernste technologische ontwikkelingen in autoland.

De exposanten bieden kandidaat-kopers bovendien uitzonderlijke saloncondities aan in de vorm van grote kortingen of extra uitrusting. De organisatoren zijn er daarenboven in geslaagd om de Red Bull F1-bolide van Max Verstappen naar Brussel te halen. Aankomen mag, ermee weg rijden niet.

Het publiek heeft gekozen

Korter bij huis stellen 300 exposanten van 16 tot 19 januari in het MECC hun mooiste en kostbaarste oldtimers ten toon én te koop.  InterClassics Maastricht behoort tot de top van de oldtimerbeurzen in Europa en is inmiddels aan zijn 30ste editie toe. Om dit jubileum extra uitstraling te geven, heeft de organisator voor één keer het publiek laten bepalen welke modellen in het showpaviljoen te kijk worden gesteld. De stemming leverde de volgende uitslag op: Ferrari 250SW voor de Aston Martin DB3 en DB5. De Jaguar D-Type eindigde op plaats vier.

De drie laatstgenoemde wagens zijn eigendom van het Louwman Museum in Den Haag, dat absolute wereldtop is. Over de marktprijs van deze zeer exclusieve oldtimers mét een waarachtig verhaal kan zelfs directeur Roland Kooyman ons geen antwoord geven. Tenzij dat zij niet te koop zijn. Hoe hoog de biedprijs ook moge zijn.

Over het verhaal achter de Aston Martin DB5 het volgende: het gaat hier om het originele exemplaar van geheimagent James Bond in de film Goldfinger, uitgerust met twee Browning-mitrailleurs achter de richtingsaanwijzers vooraan, hydraulisch uitschuifbare bumpers, een mechanisme om kraaienpoten op de weg te strooien en last but not least, de schietstoel om ongewenste passagiers uit de wagen te katapulteren. Ik zou zeggen, mis deze kans niet om deze unieke Aston Martin te monsteren.

Deel dit artikel:

Gerelateerd nieuws